PROGRAM:

Tropami Wysockiego
– pieśni narowiste
Śladem Bułata Okudżawy

Wieczór rosyjskich
bardów

Przerwany lot -
spotkanie z Wysockim

Barwy

Romantico po rosyjsku

Między Ukrainą a
Podlasiem

Pieśni Okudżawy i
podolskie pieśni żydowskie

Romanse i ballady

Banditen songs

Flamenco

Rajskie jabłka

Muzyczny list z Moskwy
PianoBar
Rock and Pop
Do nieba schody
Inne projekty

 Lada

Łada Gorpienko urodziła się na Ukrainie. Piosenkarka, aktorka, tancerka, choreograf. Skończyła Wyższą Państwową Szkołę Teatralną i Filmową w Kijowie. Śpiewać zaczęła zafascynowana dawnymi ludowymi pieśniami Ukrainy. Jest laureatką wielu nagród, zagrała w jedenastu filmach i programach TV1 Ukrainy. Do Polski przyjechała w 1994 roku na zaproszenie znanego krakowskiego kabaretu "Loch Camelot" i została na zawsze… Artystką Camelotu pozostaje do dziś.

Zdobyła Gran Prix na międzynarodowym festiwalu „Białe żagle”, główną nagrodę ukraińskiego festiwalu „Obering”, nagrodę specjalną na festiwalu rockowym „Taras Bulba”.
Występowała m. in. we Francji, Czechach, Niemczech, USA, Finlandii, na Węgrzech.
W filmie "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana zagrała rolę druhny na ukraińskim weselu i zaśpiewała piosenkę „Ruta miata”. W latach 1998-2002 występowała w telewizyjnych "Spotkaniach z Balladą". Zagrała w serialach telewizyjnych "Dom", "Na dobre i na złe".

Programy TVP 2 w których wystąpiła to m. in.: „Ciemna strona lochu”, „Kabaret Loch Camelot" część I i II, "Uczta Duchów" , "Pani Wenus" , "Zdrowie pań, dziewiczych i krępych" cz. I i II oraz wersja skrócona obydwu części p.t. "Jeszcze jeden i jeszcze raz", "Nad naszym domem jasność", "Pisanki , śpiewanki", "Z tamtej strony lustra, czyli Alicja w krainie Camelot".
Wśród polskich artystów, z którymi współpracowała Łada Gorpienko znajdziemy nazwiska m. in. Zygmunta Koniecznego , Jan Kantego Pawluśkiewicza, Ewy Korneckiej, Janusza Strobla, Janusza Grzywacza, Jarka Śmietany, Jana Wołka, Jerzego Satanowskiego, Basi Stępniak-Wilk.

W bogatym dorobku artystycznym Łady znajdują się cztery płyty: „Ukraina” ( wyd. „Koch international „Austria), „Cudownie jest” ( wyd. „Folk musik”), „Kolendy i szczedriwky” ( wyd. „Loch Camelot” ), „Pieśni Bułata Okudżawy śpiewa Łada Gorpienko” ( wyd. „Tylkomuzyka.pl”).
O płycie „Pieśni Bułata Okudżawy…” Andrzej Poniedzielski napisał:
Każda epoka ma swoją ilość wojen, zła i głupoty nie zanikającej. Ma także każda epoka swoją ilość dobra, serca ,spokoju. Stan równowagi chwiejnej między tymi ludzkimi antypodami sprawia, że to wszystko – zwane dalej światem – trwa. Dobrze jest, jeżeli jest ktoś, kto o tym wszystkim napisze, powie, zaśpiewa, kto” stan na dziś ‘ – przekaże. Kimś takim w końcowych dziesięcioleciach XX wieku był Bułat Okudżawa. Jeżeli zaś jest ktoś, kto te ludzkie meldunki w kolejną epokę poniesie, to musi głos jego mieć wiarygodną tęsknotę za dobrem, sercem, spokojem. I pieśni Okudżawy śpiewa Łada Gorpienko. I to wszystko JEST”.

Podczas koncertów Łada Gorpienko tworzy niepowtarzalny, magiczny klimat, przesycony słowiańskim duchem, urzekając słuchaczy dźwięcznym głosem o niebywale szerokiej skali i niezwykłej barwie. Ekspresja i poetycko-liryczny nastrój przeplatają się, prowadząc widzów przez długo niezapomniane widowisko.

Najnowszy projekt Łady, pieśni ukraińskich i rosyjskich Żydów pt. „Michol na ganeczku siadła (podolskie pieśni żydowskie)”, jest entuzjastycznie przyjmowany zarówno przez publiczność, jak i przez krytykę. Obecnie w przygotowaniu znajduje się płyta z nagraniem tego programu.
Artystce towarzyszy zespół w składzie: Grzegorz Gryboś (gitara), Tomasz Kupiec (bas), Oleg Dyyak (klarnet, akordeon), Gertruda Szymańska (instr. perkusyjne).

Po jednym z koncertów „Podolskich pieśni żydowskich” w poznańskiej, internetowej rubryce „Wydarzenia” ukazała się taka oto recenzja:
„KONCERT - Łada Gorpienko w wersji żydowskiej
Marek Zaradniak
2009-07-09 10:35:00
O tym, że Łada Gorpienko znakomicie sprawdza się w piosenkach Bułata Okudżawy czy Włodzimierza Wysockiego, wiadomo od lat. Teraz artystka pokazuje swoje kolejne oblicze artystyczne - interpretatorki ukraińskich i rosyjskich pieśni żydowskich. Co więcej, doskonale się w nich czuje. Potwierdziła to podczas swego poniedziałkowego recitalu na Dziedzińcu Masztalarni CK Zamek.
Podobać mogły się jej żywiołowe interpretacje tak znanych żydowskich przebojów jak "Bulbas" czy "Warenyczki", ale artystka sięgnęła również po nastrojową piosenkę "Papirosen". W duecie z Leną Piękniewską brawurowo wykonała walc "Tumbałałajka". Niepowtarzalny, poetycki klimat wprowadziła piosenka "Pada śnieg" z tekstem Josifa Brodskiego przetłumaczonym przez Stanisława Barańczaka, ale perełką wieczoru okazały się "Śpiewy kantońskich", czyli pieśni tworzone przez Żydów, gdy car Mikołaj II wysyłał na wojnę 12-letnich chłopców.
Pomysł na program narodził się rok temu. Stopniowo dojrzewał i rozrastał się. Aktualnie to 18 piosenek i pieśni, ale artystka nie wyklucza, że jeszcze coś dołoży. Wiele osób pytało, kiedy pojawi się płyta z tym repertuarem w wykonaniu Łady. Jak powiedziała artystka, termin nagrania został już ustalony. Jan Babczyszyn z Music Collection Agency dodaje, że zarejestrowany zostanie koncert Łady Gorpienko podczas Dni Dialogu Judaistyczno-Chrześcijańskiego w styczniu przyszłego roku”.

Eva Goc, Manager
+48 728 894 044
evart@evart.pl

ARTYŚCI: