PROGRAM:

Tropami Wysockiego
– pieśni narowiste
Śladem Bułata Okudżawy

Wieczór rosyjskich
bardów

Przerwany lot -
spotkanie z Wysockim

Barwy

Romantico po rosyjsku

Między Ukrainą a
Podlasiem

Piesni Okudzawy i
podolskie piesni zydowskie

Romanse i ballady

Banditen songs

Flamenco

Rajskie jabłka

Muzyczny list z Moskwy
PianoBar
Rock and Pop
Do nieba schody
Inne projekty

 


DyblikLech Dyblik urodzony w 1956 w Złocieńcu. Absolwent PWST z 1980 roku, w latach 1981-87 aktor Teatru Narodowego. Aktor teatru, filmu i teatru telewizji. Stworzył wyraziste drugoplanowe kreacje w filmach takich jak "Kroll", "Ogniem i mieczem", "Człowiek wózków", "Wtorek" i "Zemsta". Wystąpił także w serialach - "Boża podszewka", "Sukces", "Wiedźmin"...Na stałe mieszka w Łodzi. Pasjonuje się specyficznym i nieznanym w Polsce gatunkiem rosyjskiej muzyki - "szansonem" (tzw. muzyką bandycką).

„Banditem songs” to unikatowy projekt powstały z inspiracji odesskich. Recital błatnych pieśni rodem z Odessy, których motywem przewodnim jest miłość, tęsknota, nadzieja. Pieśni, które  nie znają granic i oddają głębię każdej duszy .
Lech jest jedynym polskim artystą śpiewającym ten rodzaj pieśni – uliczny i złodziejski folklor, mający swe źródło w Odessie lat 20-ych ubiegłego stulecia. Ciekawostką jest nienaganny akcent artysty, właściwy ówczesnemu żargonowi – Lech Dyblik śpiewa po rosyjsku. Każdy utwór poprzedzony jest krótką opowiastką lub streszczeniem, oczywiście po polsku.

Lech Dyblik o BANDITEN SONGS:
To żartobliwe tłumaczenie rosyjskiego zwrotu „błatnyje piesni”. 
Pierwszy raz błatnyje piesni usłyszałem w więzieniu w Rostowie nad Donem gdzie trafiłem na jedną noc z powodu podobieństwa do Lochy Skripacza. Oszusta poszukiwanego wtedy listem gończym. Każda z tych pieśni jest opowieścią o jakimś zmarnowanym życiu, o tęsknocie czy też o niewiernej kobiecie.
Odessa jest miejscem gdzie Blatnyje piesni powstawały . Wiele z tych utworów napisanych jest żargonem odeskim. Teksty są często mierne pod względem literackim ale nie o kunszt artystyczny tu chodzi tylko o prostą opowieść o uczuciach. Ciekawostką może być fakt że od tego repertuaru zaczynał W. Wysocki  Cała jego późniejsza twórczość jest właśnie w „błatnym” stylu.
”  

Lech Dyblik

Eva Goc, Manager
+48 728 894 044
evart@evart.pl

ARTYŚCI: